КЛІНІКО-АНАМНЕСТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ЖІНОК З БЕЗПЛІДДЯМ ТА ПСИХОСОМАТИЧНИМИ РОЗЛАДАМИ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.1(41).2018.171782Ключові слова:
безпліддя, психосоматика, допоміжні репродуктивні технології, клініка, анамнезАнотація
Мета дослідження. Встановити клініко-анамнестичні особливості жінок з безпліддям та психосоматичними розладами.
Матеріали та методи дослідження. Проведено обстеження 233 жінок з трубно-перитонеальним фактором безпліддя, які направленні на лікування безпліддя методами ДРТ. Після проведення анкетування жінок та консультації психолога всі пацієнтки були розподілені на 3 групи залежно від наявності та вираженості психосоматичних розладів: 1 група – 32 жінки без виражених психосоматичних розладів (13,7 %); 2 група – 140 жінок з психосоматичними розладами середнього ступеня вираженості (60,1 %); 3 група – 61 жінка з вираженими психосоматичними розладами (26,2 %).
Результати дослідження та їх обговорення. Серед жінок з вираженими психосоматичними розладами достовірно більшою була частка пацієнток у віці старше 40 років (23,0 %). За соціальним статусом статистично вищим був відсоток службовців (44,3 %) та меншим – робітниць (13,1 %). Відмічена також висока частота негативних факторів зовнішнього середовища: куріння майже у половини (47,5 %) опитуваних та професійних шкідливостей – у третини (36,1 %). Відмічена достовірно вища частота пізнього менархе (14,8 %) та альгодисменореї (26,2 %) у жінок з вираженими психосоматичними розладами. Виявлена висока частота ко- та поліморбідності трубно-перитоніального безпліддя з іншою гінекологічною патологією. Сумарно найчастіше відмічались різноманітні захворювання інфекційного генезу. У жінок з вираженими психосоматичними розладами достовірно частіше мав місце едометріоз (18,0 %). Найчастіше серед соматичних захворювань відмічається патологія шлунково-кишкового тракту (40,0 %) та ожиріння (42,6 %) . У чверті жінок спостерігалась серцево-судинна патологія (24,5 %). У 3 рази частіше відмічені ендокринні захворювання, переважно патологія щитовидної залози (19,7 %). У половини (52,5 %) жінок з вираженими психосоматичними розладами діагностовано первинне безпліддя, що достовірно вище ніж у пацієнток без таких розладів чи з незначними їх проявами. Достовірно найнижча ефективність ДРТ встановлена у жінок з вираженими психоемоційними розладами (23,0 % проти 46,1 та 37,9 % пацієнток без таких розладів та з невираженими порушеннями, p<0,05).
Висновки. Встановлені фактори, пов’язані з розвитком психосоматичних розладів у жінок з трубно-перитоніальним безпліддям, які становлять групу ризику неефективності програм ДРТ. Отримані дані вказують на необхідність психо-діагностичного консультування, психологічного супроводу та відповідної корекції виявлених психосоматичних порушень у пацієнток, включених до програм ДРТ.
Посилання
Щорічна доповідь про стан здоров’я населення, санітарно-епідемічну ситуацію та результати діяльності системи охорони здоров’я України. 2016 рік / МОЗ України, ДУ «УІСД МОЗ України». – Київ, 2017. – 516 с.
National, regional, and global trends in infertility prevalence since 1990: A systematic analysis of 277 health surveys / M.Mascarenhas, S.Flaxman, T.Boerma, S.Vanderpoel, G. Stevens // PLOS Medicine. – 2012. – V.9, # 12. – e1001356.
Chandra A. Infertility and Impaired Fecundity in the United States, 1982-2010: Data From the National Survey of Family Growth / Chandra,
A., Copen, C.E., & Stephen, E.H.. National Health Statistics Reports. – 2013. - # 67. – P.1-19.
Допоміжні репродуктивні технології лікування безпліддя : навч.посібн. / за ред. Ф. В. Дахна, В. В. Камінського, О. М. Юзька. – К., 2011. – 338 с.
Рябова М.Г. Индивидуально-психологические особенности женщин с различными типами нарушения репродуктивной функции / М.Г. Рябова // Вестник ТГУ. – 2013. – No9 (125). – С.190–198.
Ермошенко Б. Г. Роль психологических факторов при бесплодии (обзор литературы) / Б. Г.Ермошенко, B. A. Kpyтoвa // Успехи современного естествознания. – 2005. – No8. – С.17–20.
Бацилева О.В. Психологія репродуктивного здоров’я: медико-психологічні та соціальні аспекти / О.В. Бацилева. – Донецьк: Донбас, 2011. – С. 34–35. – 236 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 А. В. КАМІНСЬКИЙ
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.