ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕРАПЕВТИЧНИХ ЕФЕКТІВ КРІОЕКСТРАКТА ПЛАЦЕНТИ І МЕЗЕНХІМАЛЬНИХ СТОВБУРОВИХ КЛІТИН ЖИРОВОЇ ТКАНИНИ У ЛІКУВАННІ ПЕРЕДЧАСНОЇ НЕДОСТАТНОСТІ ЯЄЧНИКІВ, ВИКЛИКАНИХ ХІМІОТЕРАПІЄЮ, В ЕКСПЕРИМЕНТІ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.1(41).2018.172562Ключові слова:
Ускладнення після хіміотерапії, передчасна недостатність яєчників, кріоекстракт плаценти, мезенхімальні стовбурові клітини з жирової тканиниАнотація
Передчасна недостатність яєчників (ПНЯ) є частим наслідком лікування онкологічних захворювань. У даний час актуальним завданням є пошук нових способів відновлення і збереження функції яєчників у жінок, що перенесли хіміотерапію (ХТ).
Мета дослідження: порівняти терапевтичні ефекти кріоекстракта плаценти (КП) та мезенхімальних стовбурових клітин жирової тканини (МСК ЖТ) у відновленні статевої функції при оваріальної недостатності після ХТ в експерименті.
Матеріали та методи: ПНЯ моделювали на самках мишей лінії BALB \ c. Тварин розподілили на 4 групи по 15 самок вагою 20,1 ± 1,1 г з регулярним естральним циклом: 1 - контрольна група, 2 - група з моделлю ПНЯ, 3 - група з моделлю ПНЯ, отримувала лікування КП (по 0,01 г в / м 1 р / сут 5 днів). 4 група з моделлю ПНЯ, що отримувала лікування МСК ЖТ (100000 клітин внутрішньочеревно одноразово). Досліджували вагу, естральний цикл, статеву активність, морфологічні зміни репродуктивних органів у тварин.
Результати та обговорення: Після ХТ у всіх мишей достовірно знижувалась вага, естральний цикл ставав монофазним, вагінальних пробок не було. У 2 групі тварин без лікування вага і активність відновлювалися через 6 тижнів після ХТ, естральний цикл - через 5 тижнів у 40%, статева активність - через 6 тижнів у 30% тварин. У 3 групі тварин, вага і активність відновлювалися через 3 тижні, естральний цикл у 70% -через 4 тижні, статева активність - через 5 тижнів. В 4 групі тварин, після застосування МСК ЖТ, вага і активність відновлювалися через 3 тижні, естральний цикл у 85% - через 4 тижні, статева активність - через 5 тижнів. При гістологічному дослідженні у 2 групи тварин яєчники були зменшені в розмірах, зазначалося відсутність структурних елементів, а в матках були атрофічні зміни. У групах тварин з лікуванням КП і МСК ЖТ відзначалось відсутність типових елементів в яєчниках, спостерігались окремі фоллікулоподібні структури, матка в препаратах була близька до інтактної.
Висновки: В експерименті КП і МСК ЖТ має виражений терапевтичний ефект при індукованому ХТ ПНЯПосилання
Волочаева М.В., Р.Г. Шмаков, Е.А. Демина / Влияние ротивоопухолевого лечения на репродуктивную систему женщин: методы защиты и сохранения функции яичников // Клиническая ОНКОгематология.-2014.-No2.-том 7.-С.114-121.
Козуб М.Н. Реалии и перспективы использовании клеточной и тканевой терапии в лечении преждевременной недостаточности яичников (обзор литературы) / Козуб М.Н., Скибина К.П., Козуб Н.И., Прокопюк В.Ю. // Збірник наукових праць асоціації акушерів-гінекологів України Випуск 1 (39).- 2017.-С.70-75.
Козуб М.М. Експериментальне обгрунтування застосування кріоекстракту плаценти у пацієнток з синдромом передчасної недостатності яєчників / М.М. Козуб, М.І. Козуб, К.П. Скибіна // Збірник наукових праць співробітників НМАПО ім. П.Л.Шупіка. Випуск 27 ч.I. Киів. – 2016. – С.117– 123.
Нечушкина И.В. / Репродуктивное здоровье женщин, излеченных в детстве от злокачественных опухолей // Вестник РОНЦ им. Н. Н. Блохина РАМН. – 2011. – т. 2. – No4.
Петренко А.Ю., Хунов Ю.А., Иванов Э.Н. Стволовые клетки. Свойства и перспективы клинического применения. - Луганск: Пресс-экспресс, 2011. - 368 с.
Прокопюк О.С. Кріоконсервування плаценти та визначення механізмів її впливу на організм реципієнтів пізнього онтогенезу: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня докт. мед. наук: спец. 14.01.35 «Кріомедицина» / О.С.Прокопюк. - Харків, 2014 - 36 с.
Троик Е.Б. Репродуктивное здоровье и беременность у больных с лимфомами Ходжкина / Е. Б. Троик , Л. Э. Кокаева , И. В. Сергеева , Т. В. Шнейдер // Детская медицина Северо–Запада .– 2012.– Т. 3 No 3.– с.46– 48
Шепітько К.В. Морфометрична характеристика стінки клубової кишки при введенні кріоконсервованої плаценти на тлі гострого асептичного запалення черевної порожнини у щурів/ К.В. Шепітько // Світ медицини та біології. – 2014 - No3(45) – С.158 – 161.
Kozub M.M. Comparison of various tissue and cell therapy approaches when restoring ovarian, hepatic and kidney’s function after chemotherapy-induced ovarian failure / Kozub M.M., Prokopiuk V.Y. Skibina K.P. Prokopiuk O.V. Kozub N.I.// Experimental oncology.-2017.- Vol. 39, No 3.-181-185.
Sun M, Wang S, Li Y, Yu L, Gu F, Wang C, Yao Y. Adipose-derived stem cells improved mouse ovary function after chemotherapy-induced ovary failure. Stem Cell Res Ther. 2013 Jul 9;4(4):80. doi: 10.1186/scrt231.
Xiao GY1, Liu IH2, Cheng CC1, Chang CC1, Lee YH3, Cheng WT4, Wu SC5. Amniotic fluid stem cells prevent follicle atresia and rescue fertility of mice with premature ovarian failure induced by chemotherapy. PLoS One. 2014 Sep 8;9(9):e106538. doi: 10.1371/journal.pone.0106538. eCollection 2014.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 К. П. СКИБИН, Н. І. КОЗУБ, В. Ю. ПРОКОПЮК
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.