ОСОБЛИВОСТІ СПЕЦІАЛІЗОВАНОЇ ДОПОМОГИ ПАЦІЄНТКАМ З АНОМАЛІЯМИ РОЗВИТКУ СТАТЕВИХ ОРГАНІВ В УМОВАХ «ХІРУРГІЇ ОДНОГО ДНЯ»
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(42).2018.173083Ключові слова:
аномалії розвитку матки, гістеросальпінгографія, гістероскопія, лапароскопіяАнотація
Тенденція до зростання частоти малоінвазивних оперативних втручань, постійне вдосконалення медичного обладнання, а також соціальні та економічні фактори диктують необхідність зміни підходів до госпіталізації пацієнток з метою своєчасної діагностики та лікування аномалій розвитку статевих органів.
Мета дослідження – оцінити діагностичну цінність гістеросальпінгографії та гістероскопії в діагностиці різних типів аномалій розвитку матки у пацієнток з репродуктивними втратами в анамнезі, а також вивчити безпечність та ефективність проведення малоінвазивних методів діагностики та лікування даної патології в умовах “хірургії одного дня”.
Матеріали і методи дослідження. Нами проведена ретроспективна оцінка діагностичної цінності гістеросальпінгографії та гістероскопії в диференційній діагностиці аномалій розвитку матки у 56 пацієнток з репродуктивними втратами в анамнезі.
Результати дослідження та їх обговорення. Інформативність гістеросальпінгографії та гістероскопії в діагностиці аномалій розвитку матки ретроспективно порівняли з результатами, отриманими під час гістеролапароскопії. 37 пацієнткам з матковою перегородкою була проведена гістероскопічна метропластика. Жодних інтраопераційних ускладнень не було. Частота правильно класифікованих аномалій розвитку матки за допомогою гістеросальпінгографії в нашому дослідженні склала 60,7%. Найменш інформативною гістеросальпінгографія була у випадку подвоєної матки – 33,3%. Рентгенологічний діагноз у випадку перегородки матки співпадав із даними гістеролапароскопії у 51,4% випадків (р<0,05). Порівнюючи дані, отримані лише під час гістероскопії, частота правильно класифікованих аномалій розвитку матки склала 89,2%, що свідчить про більш високу інформативність даного методу порівняно з гістеросальпінгографією (р<0,05). Найбільші труднощі при оцінці гістероскопічних даних виникали при проведенні диференційної діагностики між дворогою маткою та матковою перегородкою. Тому в таких випадках гістероскопічне обстеження обов’язково повинно бути доповнене лапароскопією, яка дає змогу оцінити зовнішній контур матки і відповідно уникнути постановки хибного діагнозу.
Висновки. При виконанні гістеросальпінгографії частота правильно класифікованих аномалій розвитку матки склала 60,7%, в той час як при гістероскопії – 89,2%. Для проведення диференційної діагностики між дворогою маткою та матковою перегородкою необхідне доповнення гістероскопії лапароскопією. Одночасне проведення лапароскопії та гістероскопії дає можливість в 100% випадків поставити точний діагноз перегородки матки та провести хірургічну корекцію даної аномалії. Стаціонар-замісні технології створюють реальні можливості забезпечення пацієнток з аномаліями розвитку статевих органів доступною та якісною допомогою. Подальший розвиток “хірургії одного дня” має практичну доцільність, соціальне значення та економічну ефективність.
Посилання
Anderson T. Day case surgery guidelines / T. Anderson, M. Walls, R. Canelo // Surgery. – 2017. – Vol. 35 (2). – P. 85-91.
A systematic approach to the magnetic resonance imaging-based differential diagnosis of congenital Müllerian duct anomalies and their mimics / R.E. Yoo, J.Y. Cho, S.Y. Kim [et al.] // Abdom Imaging. – 2015. – Vol.40, No1. – P. 192-206.
Behr SC. Imaging of müllerian duct anomalies / SC. Behr, JL. Courtier, A. Qayyum // Radiographics. – 2012. – Vol.32, No6. – Р. 233-50.
Campbell N. How I Do It series: Number 2 Day Case Laparoscopic Hysterectomy? / N.Campbell, J.Hindlay // Journal of one day surgery. – 2013. – Vol.23, No1. – P. 14-15.
Clinical implications of uterine malformations and hysteroscopic treatment results / G.F. Grimbizis, M. Camus, B.C. Tarlatzis [et al.] // Hum. Reprod. Update. – 2001. Vol.7. – P. 161–164.
Obstructive Mullerian anomalies and modern laparoscopic management / L.C. Strawbrigde, N.S. Crough, A.S. Cutner [et al.] // Pediatr. Adolesc. Gynecol. – 2007. Vol.20. – P. 195–200.
Quemby DJ. Day surgery development and practice: key factors for a successful pathway / DJ Quemby, ME Stocker// Continuing Education in Anaesthesia Critical Care & Pain. – 2014. – Vol.14, Issue 6. – P. 256–261.
Reproductive outcomes in women with congenital uterine anomalies: a systematic review / Y.Y. Chan, K. Jayarpakasan, A. Tan [et al.] // Ultrasound Obstet. Gynecol. – 2011. – Vol.38. – P. 371–382.
Saravelos S.H. Prevalence and diagnosis of congenital uterine anomalies in women with reproductive failure: a critical appraisal / S.H. Saravelos, K.A. Cocksedge, T-C. Li. // Hum. Reprod. Update. – 2008. – Vol.14. – P. 415–419.
Silvina M. 3-Dimensional Sonography to Assess Uterine Anomalies / M. Silvina Bocca, Z. Alfred Abuhamad // Journal of Ultrasound in Medicine. – 2013. – Vol.13, No1. – Р. 1-6.
The prevalence of congenital uterine anomalies in unselected and high-risk populations: a systematic review / Y.Y.Chan, K.Jayaprakasan, J.Zamora [et al.] // Hum. Reprod. Update. – 2011. – Vol.17. – P. 761–771.
Treatment of congenital malformations / S.Y. Brucker, K. Rall, R. Campo [et al.] // Semin. Reprod. Med. – 2011. – Vol. 29. – P. 101–112.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Н. С. ВЕРЕСНЮК, В. І. ПИРОГОВА, М. Й. МАЛАЧИНСЬКА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.