РАЦІОНАЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ ПІД ЧАС ПОЛОГІВ У ЖІНОК З АРТЕРІАЛЬНОЮ ГІПЕРТЕНЗІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(42).2018.173090Ключові слова:
пологи, артеріальна гіпертензія, небівололу гідрохлоридАнотація
Артеріальна гіпертензія може суттєво погіршувати стан здоров’я вагітної та часто спричиняє ускладнення в пологах та перинатальні ускладнення.
Мета дослідження: виявити переваги та недоліки різних схем антигіпертензивної терапії у жінок з артеріальною гіпертензією під час процесу пологів та їх вплив на перебіг пологів та перинатальні результати.
Матеріали та методи. Обстежено 228 жінок, які народжували у Тернопільському обласному перинатальному центрі «Мати і дитина» за період 2013-2018 рр. Артеріальна гіпертензія верифікована у 172 жінок, 56 роділь були умовно здоровими і склали групу контролю. В дослідження були включені роділлі в терміні 40 ± 2 тижні вагітності. За програмою лікування роділь було розділено на 4 групи: перша група – 58 жінок, які нехтували лікуванням ХАГ до вагітності, та під час вагітності був недостатній комплаєнс лікування; друга група – 57 роділь з ХАГ, яким під час вагітності застосовувались допегіт і бетаблокатори, які не мають вазодилятуючих властивостей (метопролол, бісопролол); третя група – 57 жінки, які отримували для лікування АГ допегіт і високоселективний бетаблокатор з вазодилятуючим ефектом небіволол; четверта група – 56 здорових роділь без АГ та/чи іншої соматичної патології.
Результати дослідження та їх обговорення. Рекомендована програма лікування АГ (з включенням небівололу гідрохлориду) дозволяє забезпечити чіткий контроль АТ і уникнути різкого (стрибкового) підвищення САТ, ДАТ та ЧСС під час пологів, що б становило небезпеку для здоров’я матері.
Висновки. Включення в програму терапії небівололу гідрохлориду дозволяє нормалізувати перебіг та тривалість пологів, знизити відсоток таких ускладнень у пацієнток з хронічною артеріальною гіпертензією як слабкість пологової діяльності, та зменшити рівень крововтрати під час пологів.
Посилання
Martin JN, Thigpen BD, Moore RC, Rose CH, Cushman J, May W. Stroke and severe preeclampsia and eclampsia: a paradigm shift focusing on systolic blood pressure. Obstet Gynecol. 2005;105(2):246-254.
Charlene H. Collier, MD, MPH, MHS, FACOG, James N. Martin Jr., MD, FACOG, FRCOG, FAHA. Hypertensive disorders of pregnancy. May 10, 2018
E. Martin Best treatments for sudden blood pressure spikes in labor September 2, 2016, Elm Tree Medical, Inc.; http://elmtreemedical.com/blog-elmtree/2016/9/1/785acsbju3nuezrip8ohnha 27b4o6j
Magee L, Duley L. Oral beta-blockers for mild to moderate hypertension during pregnancy. Cochrane Database of Systematic Reviews 2003, Issue 3. Art. No.: CD002863. DOI: 10.1002/14651858.CD002863.
Callaghan WM. State-based maternal death reviews: assessing opportunities to alter outcomes. Am J Obstet Gynecol. 2014;211(6):581-582.
von Dadelszen P, Magee LA. Preventing deaths due to the hypertensive disorders of pregnancy. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2016; 36: 83-102.
Geller SE, Koch AR, Martin NJ, Prentice P, Rosenberg D, Group IDoPHMMRCW. Comparing Two Review Processes for Determination of Preventability of Maternal Mortality in Illinois. Matern Child Health J. 2015; 19(12):2621-2626.
Bernstein PS, Martin JN, Barton JR, et al. National Partnership for Maternal Safety: Consensus Bundle on Severe Hypertension During Pregnancy and the Postpartum Period. Obstet Gynecol. 2017; 130(2): 347-357.
Cleary KL, Siddiq Z, Ananth CV, et al. Use of Antihypertensive Medications During Delivery Hospitalizations Complicated by Preeclampsia. Obstet Gynecol. 2018;131(3):441-450.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 С. М. ГЕРЯК, І. Є. ГУМЕННА, І. В. КОРДА, В. Ю. ДОБРЯНСЬКА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.