ПРЕКОНЦЕПЦІЙНА ПІДГОТОВКА ЖІНОК ІЗ НЕВИНОШУВАННЯМ ВАГІТНОСТІ НА ТЛІ МЕТАБОЛІЧНОГО СИНДРОМУ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(42).2018.173193Ключові слова:
невиношування вагітності, метаболічний синдром, ожирінняАнотація
У статті представлено особливості ліпідного та вуглеводного обмінів, системи гемостазу, гіпофізарно-тиреоїдної, глюкокортикоїдної систем, гормонального балансу репродуктивної системи у жінок із невиношуванням вагітності в анамнезі на тлі метаболічного синдрому та проведено оцінку ефективності запропонованого комплексу лікувально-профілактичних заходів протягом прегравідарного періоду.
Мета дослідження - визначити характер порушень гомеостазу у жінок із невиношуванням вагітності в анамнезі в залежності від індексу маси тіла, частоти складових метаболічного синдрому та комплексу лікувально-профілактичних заходів на прегравідарному етапі.
Матеріал і методи дослідження. Проведено обстеження 775 жінок із невиношуванням вагітності в анамнезі на тлі метаболічного синдрому та 66 соматично здорових жінок на прегравідарному етапі. Вивчено особливості показників ліпідного і вуглеводного обмінів, визначено компоненти метаболічного синдрому та типи дисліпідемії, параметри системи гемостазу, стану гіпофізарно-тиреоїдної та глюкокортикоїдної систем, гормонального балансу репродуктивної системи.
Результати дослідження та їх обговорення. Оцінка вуглеводного обміну, ліпідного спектру крові, системи гемостазу, гіпофізарно-тиреоїдної та глюкокортикоїдної систем на прегравідарному етапі виявила стан гіперінсулінемії, інсулінорезистентності у 36,7%, підвищення атерогенного та коагуляційного потенціалу крові, гіпофізарно-тиреоїдну недостатність та визначила пріоритет глюкокортикоїдів у забезпеченні гуморального фактору організму жінок із невиношуванням вагітності в анамнезі на тлі метаболічного синдрому. При цьому превалювали IIb (61,3%) і ІV (14,7%) типи дисліпідемії. Метаболічний синдром діагностовано у 12,9% жінок із надлишковою масою тіла, у 78,4% - із ожирінням I, у 82,0% - ІІ і у 94,6% - III ступеня. Порушення гормонального гомеостазу проявляються підвищенням рівня пролактину, лютеїнізуючого гормону, вільного тестостерону, естрадіолу, а також зниженням вмісту фолікулостимулюючого гормону, прогестерону, секс-зв’язуючого глобуліну відносно показників пацієнток з нормальною масою тіла. Про ефективність і безпечність розробленого алгоритму лікувально-профілактичних заходів свідчить настання бажаної вагітності у 64,5% жінок основної групи спостереження.
Висновки: Невиношування вагітності у жінок з метаболічним синдромом обумовлено гіперінсулінемією, інсулінорезистентністю, підвищенням атерогенного та коагуляційного потенціалу крові, гіпофізарно-тиреоїдною недостатністю, превалюванням глюкокортикоїдів у забезпеченні гуморального фактору організму, а також гормональним дисбалансом репродуктивної системи, що прогресує при зростанні індексу маси тіла та частоти складових метаболічного синдрому.
Посилання
Бенюк В. А. Алгоритмы в акушерстве и гинекологии / В. А. Бенюк, М. В. Макаренко, Е. А. Дындарь, И. А. Усевич, Д. А. Говсеев, В. Н. Гончаренко, Н. М. Гичка, Т. В. Ковалюк, В. Л. Колесник // Справочник врача. – К.: ТОВ «Доктор-Медиа», 2016. – 510 с.
Гойда Н. Г. Роль законодательного органа Украины относительно мониторинга государственных программ в области здравоохранения / Н. Г. Гойда, Ю. П. Вдовиченко, Р. А. Моисеенко // Здоровье женщины. – 2017. – No 2 (118). – С. 33–35.
Диндар О. А. Стан тиреоїдної та глюкокортикоїдної систем у жінок із ожирінням і метаболічним синдромом / О. А. Диндар // Міжнародний журнал педіатрії, акушерства і гінекології. – 2016. – Т. 10, No 2–3. – С. 54–57.
Диндар О. А. Генеалогічний анамнез жінок із метаболічним синдромом / О. А. Диндар, В. О. Бенюк, Т. Р. Никонюк // Матеріали Міжнарод. наук.-практ. конференції «Роль та місце медицини у забезпеченні здоров’я людини у сучасному суспільстві», м. Одеса, 21–22 листопада 2014. – С. 37–40.
Дубоссарська Ю. О. Застосування мікронізованого прогестерону при невиношуванні вагітності: дискусійні питання клінічних досліджень / Ю. О. Дубоссарська, З. М. Дубоссарська // Репродуктивна ендокринологія. – 2016. – No 30. – С. 36–39.
Жук С. И. Прегравидарная подготовка у женщин с дисгормональными нарушениями репродуктивной системы / С. И. Жук // Здоровье женщины. – 2017. – No 2 (118). – С. 17–21.
Ингерлейб М. Б. Полный справочник анализов и исследований в медицине / М. Б. Ингерлейб. – М.: Омега-Л, 2014. – 500 с.
Медведь В.И. Метаболический синдром: взгляд терапевта / В. И. Медведь // Медичні аспекти здоров’я жінки - 2017.-No 3 (108). - С. 14–19.
Arendas K. Obesity in pregnancy: preconceptional to postpartum consequences / K. Arendas, Q. Qiu, A. Gruslin // J Obstet Gynaecol Can. – 2014. – N 30 (6). – P. 477–488.
Barker D. J. The developmental origins of insulin resistance / D. J. Barker // Horm Res. – 2015. – N 64. – P. 2–7.
Bray G. A. Obesity and reproduction. [Review] [41 refs] // Human Reproduction / G. A. Bray. – 2015. – Vol. 1, No 26. – Supl. 12. – P. 32.
Scheen A. J. Management of the metabolic syndrome / A. J. Scheen // Minerva Endocrinol. – 2014. – Vol. 29 (2). – P. 31–45.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 О. А. ДИНДАР, Т. Р. НИКОНЮК, І. А. УСЕВИЧ, Н. М. ГИЧКА, О. О. БАЛА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.