ПАТОГЕНЕТИЧНЕ ОБҐРУНТУВАННЯ ТЕРАПІЇ У ВАГІТНИХ З ФУНКЦІОНАЛЬНОЮ НЕДОСТАТНІСТЮ ОБТУРАЦІЙНОЇ ФУНКЦІЇ ШИЙКИ МАТКИ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(42).2018.173368Ключові слова:
вагітність, функціональна недостатність обтураційної функції шийки матки, гормональний гомеостаз, лікуванняАнотація
В етіології невиношування та недоношування вагітності важливе значення має функціональна недостатність обтураційної функції шийки матки.
Мета дослідження - оцінити показники гормонального гомеостазу в динаміці вагітності у жінок з недостатністю обтураційної функції шийки матки та корекції виявлених порушень для профілактики акушерських ускладнень.
Матеріали і методи дослідження. Обстежено 101 вагітну з встановленим діагнозом недостатності обтураційної функції шийки матки у терміні гестації 22-32 тижні (основна група), та 34 вагітних й породіль з фізіологічним станом шийки матки (контрольна група). Досліджували у сироватці крові вміст естрадіолу, прогестерону, кортизолу і пролактину. 63 вагітні отримували загальноприйняту терапію (І основна група) і 38 вагітних (ІІ основна група) - удосконалений лікувально-профілактичний комплекс: мікронізований прогестерон у добовій дозі 200-400 мг до 34-35 тижнів, магнію оротат дигідрат та аргініну глутамат у терапевтичній дозі. Корекцію недостатності обтураційної функції шийки матки забезпечували шляхом інсталяції силіконового цервікального перфорованого песарію (за показаннями).
Результати дослідження та їх обговорення. Отримані відомості свідчать про наявність ознак нестійкості гормонопродукуючої функції плаценти (достовірне зниження концентрації прогестерону на тлі високої концентрації естрадіолу) і підвищення біосинтезу стрес-асоційованих гормонів. Ефективність удосконаленого курсу лікувально-профілактичних заходів підтверджує зростання концентрації прогестерону у плазмі крові, нормалізація показників концентрації стрес-асоційованих гормонів відповідно до гестаційної норми. Це забезпечило зниження питомої ваги загрозливих передчасних пологів, плацентарної дисфункції, вагініту, бактеріального вагінозу і відтермінування пологів до терміну 38 – 39 тижнів у 97,4% вагітних (у І групі – 82,5%).
Висновки. Призначення вагітним з недостатністю обтураційної функції шийки матки удосконаленої терапії із застосуванням мікронізованого прогестерону, магнію оротату дигідрату, аргініну глутамату, є доцільним і ефективним порівняно із загальноприйнятою терапією.
Посилання
Бабак О.Я., Фролов В.М. (2005). Глутаргин – фармакологическое действие и клиническое применение. Харьков, 455.
Бенюк В.О., Диндар О.А., Бала О.О. (2011). Фактори перинатального ризику при невиношуванні вагітності. Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина, 1 (2), 75 – 77.
Гопчук О.М. (2016). Диференційований підхід до застосування прогестерону в акушерсько-гінекологічній практиці. Здоровье женщины, 2: 36 – 41.
Жабченко И.А. (2015). Акушерская тактика при истмико-цервикальной недостаточности: решение основных и сопутствующих проблем. Охрана материнства и детства, 2, 58 – 65.
Жук С.И., Щуревская О.Д. (2016).Особенности течения беременности и родов у женщин – вынужденных переселенок. Здоровье женщины, 2, 16 – 18.
Зарічанська Х.В. (2013). Вміст глікопротеїнів та вуглеводних компонентів слизу цервікального каналу у жінок із істміко-цервікальною недостатністю. Актуал. питання педіатрії, акушерства та гінекології, 1, 155 – 157.
Іванюта С.О. (2012). Передчасні пологи (клінічна лекція). Неонатологія, хірургія та перинатальна медицина, 2 (1), 71 – 75.
Камінський В.В., Сегедій Л.І. (2011). Цитокінові провісники передчасних пологів підчас вагітності після запліднення in vitro та перенесу ембріонів у порожнину матки. Практ. Медицина, 4 (XVII), 135 – 145.
Наказ МОЗ України від 03.11.2008 р. No 624 «Про внесення змін до наказу МОЗ України від 15 грудня 2003 року». Клінічний протокол «Невиношування вагітності».
Наказ МОЗ України від 15.07.2011 р. No 417 «Методичні рекомендації щодо надання амбулаторної акушерсько-гінекологічної допомоги».
Серова О.Ф., Фарин Д., Топильская Н.И. (2014). Новые подходы к профилактике и ведению преждевременных родов. Репродукт. Эндокринология, 1, 70 – 76.
Alexander G. (2007). Prematurity at birth: determinants, consequences and geographic variation. National Academies Press, 2, 607 – 608.
Dodd J.M., Crowther C.A. (2009). The role of progesterone in prevention of preterm birth. Int. J. Women’s Health, 1, 73 – 84.
Norman J.E, Marlow N, Messow C.M, Shennan A, et al. (2016). Vaginal progesterone prophylaxis for preterm birth (the OPPTI-MUM study): a multicentre, randomized, double-blind trial. Lancet., 387, 2106 – 2016.
Van Niekerk, Siebert E.C., Kruger S, South T.F. (2013). An evidence-based approach to recurrent pregnancy loss. African Journal of Obstetrics and Gynaecology, 19, 61 – 65.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 В. Ф. ОЛЕШКО, І. А. ЖАБЧЕНКО, І. В. МАЙДАННИК, Л. М. ВИГІВСЬКА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.