ОЦІНКА ПСИХОЕМОЦІЙНОГО СТАНУ ВАГІТНИХ З АНТЕНАТАЛЬНОЮ ЗАГИБЕЛЛЮ ПЛОДА В АНАМНЕЗІ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.1(45).2020.212261Ключові слова:
антенатальна загибель плода, психоемоційний стан, особистісна тривожність, родова домінанта, стресАнотація
Антенатальна загибель плода залишається актуальною проблемою в сучасному акушерстві. Систематизація літературних джерел та підходів дає змогу підтвердити важливість даного питання, обґрунтовано оцінювати ризики під час кожної вагітності в конкретної жінки та, в першу чергу, профілактувати виникнення даного ускладнення.
Мета дослідження: оцінити психоемоційний стан жінок з антенатальною загибеллю плода в анамнезі для вдосконалення тактики ведення вагітності у даної групи пацієнтів.
Матеріали і методи дослідження: Нами обстежено 59 вагітних. Проведено ретроспективний аналіз 34 випадків антенатальної загибелі плода та просперктивне когортне дослідження психоемоційного стану даних вагітних шляхом анкетування на базі Київського міського пологового будинку №3 у 2015 – 2019 роки. Контрольну групу складали першонароджуючі вагітні із неускладненим перебігом вагітності, відсутністю обтяженого загального та акушерсько-гінекологічного анамнезу (n=25). Для дослідження використовували тест ставлення вагітної за Добряковим І. В., тест на визначення особистісної та ситуативної тривожності Спілбергера–Ханіна.
Результати дослідження та їх обговорення: Середній бал особистісної тривожності в основній групі складав 51, що свідчить про високий рівень тривоги за себе та вагітність. В контрольній групі встановлено достовірно нижчий середній бал, що склав – 26. Середнє значення показників ситуативної тривожності в основній групі складали відповідно: основна група – 47, контрольна група – 32. Тестування на визначення психологічного типу родової домінанти дає змогу розділити жінок на 5 типів: оптимальний, депресивний, ейфоричний, гіпогестогнозичний, тривожний. Для вагітних основної групи переважно характерний депресивний тип, контрольної – оптимальний.
Висновки: Результати проведеного дослідження психоемоційного стану вагітних з антенатальною загибеллю плода в анамнезі вказують на відхилення в рівні ситуативної та особистісної тривожності та формування патологічної родової домінанти. Враховуючи вищенаведені результати дослідження нами рекомендовано всім жінкам групи ризику антенатальної загибелі плода та вагітним з антенатальною загибеллю плода в анамнезі консультація психолога на прегравідарному рівні та під час вагітності
Посилання
Ancheva I. A. Psychoprevention of stress during pregnancy and childbirth. Zdorov'e zhenshchyny. 2017; 5: 32–34.
Volkova O. V. Psychological features of women of different ages with the threat of miscarriage. Problemy suchasnoi' psyhologii'. 2011; 14: 82 – 93
Dobrjakov Y. V; Bloh M. E.; Faerberg L. M. Perinatal loss: psychological aspects, the specificity of mourning, forms of psychological help. Zhurnal akusherstva i zhenskyh boleznej. 2015; 64 (3): 4 -10
Dobrjakov Y. V.; Prohorov V. N.; Prohorova O. V. Psychological diagnosis in perinatal psychology. Diagnosis in medical (clinical) psychology: current status and prospects. Kollektyvnaja monografyja. 2016: 118-132.
Dobrjakov Y. V. Fears and phobias of pregnant women with an anxious type of psychological component of gestational dominance Vestnyk instytuta sem'y: peryodycheskyj nauchjuprakt. zhurnal, 2009; 3: 28-33.
Zhuk, S. I. Shhurevs'ka O.D. Gestosis from view of perinatal psyhology. Zdorov'e zhenshhyny, 2017; 5 (121): 35 – 37
Kuzmin, V. N.; Adamyan, L. V. The problem of intrauterine infection in modern obstetrics. Infekcyonnye bolezny: Novosty. Mnenyja. Obuchenje, 2017; 3 (20): 32 - 36
Homenko V. A.; Bezuglaja O. A.; Mogylevkyna Y. A. Antenatal death: what the peculiarities of such pregnancies. Tavrycheskyj medyko-byologycheskyj vestnyk, 2012; 15: 2 (58): 201 -203.
Engelhard, Iris M.; van den HOUT, Marcel A.; ARNTZ, Arnoud. Posttraumatic stress disorder after pregnancy loss. General hospital psychiatry, 2001; 23 (2): 62-66.
Dadi AF; Miller ER; Bisetegn TA; Mshanri L; Global Burden of Antenatal Depression and Its Association shith Adverse Birth Outcomes: An Umbrella Reviesh. BMC Public Health. 2020; 20 (1): 173.
Grote N.K., Bridge J.A., Gavin A.R., Melville J.L., Ijengar S., Katon Sh.J. A meta-analysis of depression during pregnancy and the risk of preterm birth, losh birth sheight, and intrauterine groshth restriction. Arch. Gen. Psychiat. 2010; 67: 1012–1024.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 А. С. ЧЕБОТАРЬОВА, В. О. БЕНЮК, Н. М. ГИЧКА, Ю. Г. ДРУПП
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.