КЛІНІКО-МОРФОЛОГІЧНІ ПАРАЛЕЛІ В ДІАГНОСТИЦІ ПОЛІПІВ ЕНДОМЕТРІЯ У ВІКОВОМУ АСПЕКТІ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(46).2020.219458Ключові слова:
поліп ендометрія, гістероскопія, патогенезАнотація
Мета дослідження: вивчити патоморфологічні та ендоскопічні особливості поліпів ендометрія у жінок репродуктивного, пременопаузального та постменопаузального віку та провести порівняльний аналіз.
Матеріали та методи дослідження. Для виконання запланованого дослідження нами включено 116 жінок з поліпами ендометрія, які знаходились на лікуванні у Центрі жіночого здоров’я клінічної лікарні «Феофанія». В залежності від патоморфологічного типу поліпозу ендометрія було сформовано чотири групи хворих, 1 група – 34 жінки з залозистим поліпом ендометрія, 2 група – 32 хворих з залозисто-фіброзним поліпом ендометрія, 3 група – 34 жінки з фіброзним поліпом ендометрію, в 4 групу – 16 пацієнток з аденоматозним поліпом ендометрія. Діагностичний пошук проводився шляхом УЗД із подальшим виконанням гістерорезектоскопії та гістологічного дослідження.
Результати досліджень та їх обговорення. Залозисті та залозисто-фіброзні поліпи ендометрія виявляли переважно у жінок репродуктивного 15 (39,4%) віку та 10 (31,1%) хворих пременопаузального віку, на фоні простої гіперплазії ендометрія без атипії – 21 (61,7%) жінки та у 13 (38,2%) випадках на фоні незміненого ендометрія. Фіброзні поліпи характерні для жінок постменопаузального віку в 21 (45,6%) випадку при цьому на фоні атрофічного ендометрія у 22 (64,7%) пацієнток, у 7 (20,5%) хворих на фоні простої гіперплазії ендометрія без атипії, у 5 (14,7%) випадках на фоні незміненого ендометрія. Аденоматозні поліпи ендометрія виявили у 16 (13,7%) пацієнток з них репродуктивного 5 (13,1%), та 6 (18,7%) випадків пременопаузального віку, на фоні комплексної гіперплазії ендометрія без атипії у 5 (31,2%) пацієнток, у 4 (25,1%) жінок на фоні простої гіперплазії ендометрія з атипією, а також у 3 (18,8%) хворих на фоні комплексної гіперплазії ендометрія з атипією та у 2 (12,5%) випадку на фоні атрофічного ендометрія.
Висновки. Залозисті та залозисто-фіброзні поліпи ендометрія в більшості випадків були діагностовані у жінок репродуктивного та пременопаузального віку, які в порожнині матки мали переважно множинну локалізацію. Фіброзні поліпи ендометрія виявленні переважно у пацієнток постменопаузального періоду (45,6%) в основному з поодиноким розташуванням, в окремих випадках визначався множинний характер фіброзних поліпів. Аденоматозні поліпи ендометрія були характерні для жінок всіх вікових категорій, але найбільш часто діагностовано у жінок переменопаузального віку (переменопаузальний – 18,7%, репродуктивний – 13,1%, постменопаузальний період – 10,8%).
Проведене нами дослідження показало, що патоморфологічні зміни в фоновому ендометрії та в тканині поліпів в 93,3% випадків мають різний патоморфологічний характер, що обумовлює доцільність застосування гістероскопії з прицільним взяттям та окремим маркуванням гістологічного матеріалу з визначенням подальшої тактики ведення хворих за результами патоморфологічного заключення.
Посилання
Dubossarskaya Z.M., Dubossarskaya Yu.A., Goncharenko V.N. Theory and practice of gynecological endocrinology. Dnepropetrovsk: PE Lira LTD. 2005: 412.
Zaporozhan V.N. Tatarchuk T.F., Dubinina V.G. Modern diagnostics and treatment of endometrial hyperplastic processes. Reproductive endocrinology. 2012; 1 (3): 32 – 38.
Tatarchuk T. F. Burlaka E. V. Modern principles of diagnosis and treatment of endometrial hyperplastic processes. Women’s health. 2003; 4: 107–113.
Pavlovskaya MA. Endometrial hyperplasia in women of childbearing age: clinic, diagnosis, pathogenesis and therapy options. Zhurnal Grodnenskogo gosudarstvennogo medicinskogo universiteta. 2015;2(50):123-127. (In Russ.).
Podgornaia A.S. Endometrial proliferative processes: current state of the problem. Gomel’: RNPTs RM i ECh, 2018: 30.
Krasilnikov R.G., Abdullaev R.Ya. Transvaginal ultrasound and magnetic resonance imaging in the diagnosis of endometrial hyperplastic processes // International Medical Journal. 2013; 1. 113 – 117.
Chistyakova G.N., Grishkina A.A., Remizova I.I. Endometrial hyperplasia: classification, features of pathogenesis, diagnosis (literature review). Reproduction Issues. 2018; 5: 53.
Gabidullina R.I., Smirnova G.A., Nukhbala F.R., Valeeva E.V., Yu.I. Hyperplastic processes of the endometrium: modern tactics of managing patients. Consilium Medicum. 2019; 21 (6): 53 – 58.
Yu.i. Kuzyk, G.M. Chornenka. Hyperplastic processes of endometrium in women with infertility: comparing the results of ultrasonographic and pathomorphological changes of the endometrium. Women’s health. 2018; 7: 129 – 133.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 В. О. БЕНЮК, О. В. ПЕРЕПАДЯ, В. М. ГОНЧАРЕНКО, О. В. КАЛЕНСЬКА, Ю. В. КРАВЧЕНКО
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.