СТАН ФЕТОПЛАЦЕНТАРНОГО КОМПЛЕКСУ У САМОТНІХ ЖІНОК НА ТЛІ РОЗРОБЛЕНОГО АЛГОРИТМУ ВЕДЕННЯ ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГІВ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(46).2020.219468Ключові слова:
самотні жінки, фетоплацентарний комплекс, доплерометрія, кардіотокографія, гормональний гомеостаз, плацентарні білки, вагітністьАнотація
В статті представлено результати вивчення стану фетоплацентарного комплексу на тлі розробленого алгоритму ведення вагітності і пологів у самотніх жінок.
Мета роботи: оцінка стану фетоплацентарного комплексу у самотніх на тлі проведеного психотерапевтичного комплексу заходів під час вагітності та пологів.
Матеріали і методи: проведена оцінка фетоплацентарного комплексу в 36-40 тижнів вагітності у 50 самотніх жінок на тлі запропонованого комплексного алгоритму (основна група І), у 50 самотніх (основна група ІІ) та 50 заміжніх жінок (група порівняння) при загальноприйнятому веденні вагітності і пологів. Алгоритм ведення вагітності та пологів у самотніх жінок включав гіпносуггестивну психотерапію, аутогенне тренування, прийоми когнітивної, поведінкової, позитивної психотерапії.
Результати і обговорення: При дослідженні стану фетоплацентарного комплексу у самотніх вагітних виявили: затримку росту плода (16,5%), багатоводдя (21,3%), ехографічні зміни плаценти (53,8%), гемодинамічні та кардіотокографічні зміни, що проявлялись порушенням кровотоку в артерії пуповини, маткових артеріях і середній мозкової артерії, зниженням варіабельності частоти серцевих скорочень, зменшенням тривалості акцелерацій, збільшенням кількості децелерацій. Про плацентарну дисфункцію свідчить зниження рівня естріолу в 1,6 рази, прогестерону та пролактину в 1,2 рази, плацентарного лактогену в 1,3 рази і хоріонічного гонадотропіну в 1,5 рази при зростанні рівня кортизолу в 1,6 рази та зміни вмісту плацентарних білків: збільшення альфа-фетопротеїну в 1,9 рази, альфа2-мікроглобуліну фертильності в 1,7 рази, тестостерон-естрадіол-зв’язуючого глобуліну в 1,5 рази, плацентарного альфа1-мікроглобуліну фертильності в 1,9 рази при зменшенні трофічного бетаглікопротеїду в 1,5 рази. Запропонований алгоритм заходів дозволив зменшити патологічні ехографічні (на 12%) та кардіогемодинамічні зміни стану фетоплацентарного комплексу, покращити показники гормонсинтезуючої функції плацент: підвищенні рівня естріолу (на 12%), прогестерону (на 14%), плацентарного лактогену (на 12%), хоріонічного гонадотропіну (на 14%) та вмісту плацентарних білків: трофічного бета-глікопротеїну (на 16%); зниженні вмісту альфа-фетопротеїну (на 10%); плацентарного альфа-1 мікроглобуліну (на 12%), альфа-2 мікроглобуліну фертильності (на 14%) і тестостерон-естрадіолзв’язуючого глобуліну (на 16%).
Висновки: За результатами проведених досліджень виявлено високу частоту плацентарної дисфункції (28%) у самотніх жінок, що в тричі перевищувало показник (8,7%) заміжніх жінок. Проведений самотнім жінкам психотерапевтичний комплекс заходів під час вагітності достовірно покращив стан фетоплацентарного комплексу, що підтверджується гемодинамічними, ендокринологічними, метаболічними змінами та задовільним функціональним станом плода
Посилання
Babkina TM. Ultrasound Doppler studies in obstetrics. Zdorov`e zhenshhiny. 2014; (1): 49-54.
Benyuk V.A., Makarenko M.V., Dyndar E.A., Usevich I.A., Govseev D.A. Algorithms in obstetrics and gynecology. Spravochnik vracha. Kiev: TOV «Doktor-Media». 2019: 510.
Vdovichenko S.Yu. The role of ultrasound in the early diagnosis of fetal pathology. Zb. nauk. pr. spivrobitnikiv NMAPO im. P.L. Shupika. Kiyiv; 2012; 21(5): 54-61.
Kurochka VV, Korolyuk NP, Benyuk SV, Momot AA. Clinical and medico-social aspects of pregnancy, childbirth and the condition of the newborn in single women. Zbirnik naukovikh pracz` asocziacziyi akusheriv-ginekologiv Ukrayini. 2019; 2 (44):71-75
Mamyrbaeva ZhM, Lastochkina ZI, Zhakupova NZh, Khakimova GN. Dependence of the state of health of newborns on the state of health of expectant mothers. Vestnik Almatinskogo gos. instituta usovershenstvovaniya vrachej. 2013 (1): 73-74.
Bernardes Zapata FJ. The organizational structure of the gynecology and obstetrics in the country. Ginecol Obstet Mex. 2016; 84 (4): 2-4.
Harland K.K., Saftlas A.F., Yankowitz J., Peek-Asa C. Risk factors for maternal injuries in a population-based sample of pregnant women. J Womens Health. 2014; 23 (12): 1033-1038.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 В. Г. ГІНЗБУРГ
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.