ОСОБЛИВОСТІ ДОПЛЕРОМЕТРИЧНИХ ПОКАЗНИКІВ ФЕТОПЛАЦЕНТАРНОГО КОМПЛЕКСУ У ЖІНОК ІЗ ЗАГРОЗОЮ ПЕРЕДЧАСНИХ ПОЛОГІВ НА ФОНІ ЗАСТОСУВАННЯ МЕТАБОЛІЧНОЇ ТЕРАПІЇ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(44).2019.180864Ключові слова:
метаболическая терапия, омега-3 ПНЖК, допплерометрия ФПК, угроза преждевременных родовАнотація
Передчасні пологи є однією з провідних проблем сучасного акушерства, адже, незважаючи на зусилля вчених та практиків, не має тенденції до зниження. Стабільність гемодинамічних процесів в системі мати-плацента-плід є однією з основних умов, яка забезпечує нормальний перебіг вагітності, росту та розвитку плода. Порушення кровообігу у ній призводить до багатьох ускладнень вагітності. Встановлено, що прийом метаболічної терапії у вигляді омега-3 поліненасичених жирних кислот (ПНЖК) у вагітних сприяє поліпшенню кровообігу в системі мати-плацента-плід, поліпшує реологічні властивості крові, попереджує розвиток прееклампсії та впливає на зменшення перинатальних ускладнень. Впровадження допплерографічного дослідження кровотоку фетоплацентарного комплексу (ФПК) в практичне акушерство дозволяє не тільки здійснювати оцінку стану плода, а й прогнозувати розвиток можливих ускладнень.
Мета дослідження – дослідити допплерометричні показники стану фетоплацентарного комплексу (ФПК) вагітних із загрозою передчасних пологів (ЗПП), які отримували метаболічну терапію.
Матеріал і методи дослідження. Проведений аналіз допплерометричних показників стану фетоплацентарного комплексу 60 вагітних із загрозою передчасних пологів у терміні гестації 28-34 тижні. Вагітні були розподілені на 2 групи: 1 група (n=30) – вагітні із загрозою передчасних пологів (ЗПП), які отримували стандартну комплексну базову терапію у поєднанні з метаболічною терапією у вигляді 300 мг омега-3 ПНЖК на добу, 2 група (n=30) – вагітні з ЗПП, які отримували тільки стандартну комплексну базову терапію. Контрольну групу (КГ) склали 30 практично здорових жінок із фізіологічним перебігом вагітності.
Результати дослідження та їх обговорення. За даними допплерографічного дослідження ФПК встановлено, що у вагітних 1 та 2 груп спостерігалось підвищення індексу резистентності (ІР) та систоло-діастоличного відношення (СДВ) в артеріях пуповини (АП) (1 група: ІР-0,87±0,05 і СДВ-3,57±0,2; 2 група: ІР-0,88±0,05 і СДВ-3,56±0,1) у порівнянні з вагітними КГ (ІР-0,62±0,07 і СДВ-2,85±0,3). При цьому, показники ІР, СДВ, пульсового індексу (ПІ) та систолічної пікової швидкості (СПШ) в середній мозковій артерії (СМА) відповідали нормі, тоді як в аорті плода (А) виявлено підвищення ІР та зниження ПІ (1 група: ІР-1,05±0,2 і ПІ-0,9±0,2; 2 група: ІР-1,05±0,1і ПІ-1,0±0,2) при незмінених показниках СДВ та середньої швидкості кровотоку (СШК). Після отриманого лікування, у вагітних 1 групи відзначені зміни в допплерометричних показниках гемодинаміки в АП та А, а саме: зниження ІР та СДВ (ІР-0,69±0,2 і СДВ-2,98±0,2) в АП та зниження ІР та підвищення ПІ (ІР-0,78±0,1і ПІ-1,9±0,2) в А у порівнянні з достовірно вищими даними допплерометричних показників ФПК вагітних 2 групи (р±0,05).
Висновки. Використання метаболічної терапії у комплексному лікуванні загрози передчасних пологів позитивно впливає на зміну показників гемодинаміки ФПК та може застосовуватись з метою поліпшення кровотоку в системі мати-плацента-плід.
Посилання
Gagnon R, Van den Hof M. The use of fetal Doppler in obstetrics. J Obstet Gynaecol Can. 2003 Jul;25(7):601-14.
Podol’skij VV, Podol’skij VlV, Svjataja OP. Monitoring sostojanija ploda u beremennyh s ugrozoj prezhdevremennyh rodov i vybor adekvatnoj taktiki lechenija [Monitoring of the fetus in pregnant women with the threat of premature birth and the choice of adequate treatment tactics]. Zdorov’e zhenshhiny. 2013;7(83):66-71. (in Russian).
Smirnova TL, Drandrov GL. Dopplerometricheskie pokazateli krovotoka pri placentarnoj nedostatochnosti [Doppler blood flow indicators in placental insufficiency]. Vestnik ChGPU im. I.Ja.Jakovleva. 2011;2(70):150-153. (in Russian).
Djatlova LI, Chehonackaja ML, Chesnokova NP. Dopplerometricheskaja ocenka gemodinamicheskih pokazatelej v sisteme mat’-placenta-plod, ocenka sostojanija ploda metodom kardiotokografii u pacientok s prezhdevremennym izlitiem okoloplodnyh vod pri nedonoshennoj beremennosti [Dopplerometric assessment of hemodynamic parameters in the mother-placenta-fetus system, assessment of the state of the fetus by cardiotocography in patients with premature rupture of amniotic fluid in preterm pregnancy]. Mezhdunarodnyj zhurnal prikladnyh i fundamental’nyh issledovanij. 2017;2:185-189.
Hagfors L, Nilsson I, Skoldstam L, Johansson G. Fat intake and composition of fatty acids in serum phospholipids. Nutrition & Metabolism. 2013;2:2-26.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 І. З. ГЛАДЧУК, Е. А. ПАНЧУК
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.