ОБГРУНТУВАННЯ ЕТАПНОГО ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ З ГІПЕРПЛАЗІЄЮ ЕНДОМЕТРІЯ З ЗАСТОСУВАННЯМ ІМУНОГІСТОХІМІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(44).2019.180988Ключові слова:
гіперплазія ендометрія, рецептори до прогестерону і естрогену, імуногістохімія, ЕС-клітиниАнотація
В статті представлено результати індивідуалізованого етапного лікування хворих репродуктивного віку з гіперплазією ендометрія.
Мета: підвищити ефективність лікування хворих з простою гіперплазією ендометрія шляхом розробки та втілення лікувального алгоритму з урахуванням особливостей імуногістохімічного профілю.
Матеріали і методи: У роботі представлені результати обстеження та лікування 203 жінок репродуктивного і пременопаузального віку з простою гіперплазією ендометрія. За допомогою імуногістохімічного методу вивчені особливості експресії рецепторів естрогенів і прогестерону, маркери апоптозу і ЕС-клітини. Проведено патогенетичне обґрунтування етапного лікування гіперпластичних процесів ендометрія з урахуванням рецепторного фенотипу, що дозволило поліпшити ефективність терапії цієї патології.
Результати і обговорення: Аналіз отриманих даних імуногістохімчного профілю ендометрія показав, що зниження рівня експресії PR нижче 100 од шкали HISTOScore, підвищення антиапоптичного протеїну Bcl-2 – вище 2,4 бала та збільшення кількості ЕС-клітин внутрішньотканинної APUD-системи ендометрія більше 4,8 в полі зору, вказує на прогестин-нечутливу форму гіперпластичного процесу і визначає необхідність індивідуалізованої лікувальної тактики з застосуванням агоністів гонадотропін-рилізинг гормонів. В групі жінок з простою гіперплазією ендометрія без атіпії в репродуктивному віці у - 13,1% та в пременопаузальному у - 18,5% пацієнтів спостерігається прогестин-нечутлива форма патологічного процесу, що визначає необхідність індивідуалізованої тактики лікування.
Висновки: Призначення агоністів гонадотропін-рилізинг гормонів з метою меностазу на протязі 6 місяців веде до відновлення чутливості ендометрію до прогестинів, встановлення фізіологічних співвідношень рецепторних систем та балансу між процесами апоптозу та проліферації, що дозволяє проводити патогенетично спрямовану етапну раціональну терапію гіперпластичних процесів ендометрія у жінок репродуктивного та пременопаузального віку.
Посилання
Intrauterine pathology /edit. by prof V.A. Benyuk. – Kyiv, 2013:203.
Algorithms in obstetrics and gynecology [edit. by prof. Benyuk V.A.] Doctor’s guide. –Kyiv, 2016:510.
Goncharenko V.M., Rosha L.H., Tybin Yu.V., Kalenska O.V., Melnychuk O.P. Organization and conduct of immunohistochemical studies / Guidelines – Kyiv, 2015:33.
Benyuk V.O., Goncharenko V.M. 4. Individualization of treatment of women of reproductive and premenopausal age with hyperplastic processes of the endometrium. Womenʼs health. 2014;10:125-130.
Kurchenko A.I, Benyuk V.O., Goncharenko V.M. 5. Clinical and immunological parallels in women with endometrial pathology. Immunology and Allergology, 2014;4:17-22.
Goncharenko V.M., Kurchenko A.I. Benyuk V.O., Kalenska O.V., Strokan A.M. Immunological criteria for evaluation of the proliferative potential of endometrium in women of reproductive age. Immunology and Allergology, 2015;1:64-68.
Goncharenko V.M., Benyuk V.O., Kalenskaya O.V., Strokan A.M., Bubnov R.V. Immunohistological chemical research of the apoptosis in endometrium APUD-system state interaction in normal and pathological conditions. Womenʼs health,2016;1(107):63-67.
Benyuk V.A., Goncharenko V.N. Clinical and morphological substantiation of the differential algorithm for the treatment of endometrial hyperplastic processes in women of reproductive age. Maternal and Child Health. Mynsk,2014;1 (23):17-21.
Dubossarskaia Z. M., Dubossarskaia Yu.A, et al. Theory and practice of gynecological endocrinology. Dnepropetrovsk, 2005:412.
Zaporozhan V. N. Tatarchuk T. F., Dubinina V. H. Modern diagnostics and treatment of endometrial hyperplastic processes. Reproductive endocrinology. 2012; 1 (3): 32–38.
Tatarchuk T.F., Solskyi Ya.P. Endocrine gynecology (clinical essays).. Kyiv, 2003;1:300.
Tatarchuk T. F. Burlaka E. V. Modern principles of diagnosis and treatment of endometrial hyperplastic processes. Women’s health.2003; 4: 107–113.
Vinatier D. Is endometriosis an endometrial disease? /D.Vinatier, M.Cosson, P. Dufour // Europ. J. Obstet. Gynaec. And Reprod. Biol. 2000; 91 (2):113 – 125.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 В. М. ГОНЧАРЕНКО, В. О. БЕНЮК, Ю. В. КРАВЧЕНКО, А. В. ГАНУЩАК, О. В. ЗАБУДСЬКИЙ, О. В. КАЛЕНСЬКА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.