МІКРОБІОТИЧНІ ПОРУШЕННЯ МІКРОФЛОРИ ПІХВИ У ВАГІТНИХ З БАКТЕРІАЛЬНІМ ВАГІНОЗОМ
DOI:
https://doi.org/10.35278/2664-0767.2(44).2019.181269Ключові слова:
бактеріальний вагіноз, біоплівки, бактеріальна резистентнiсть, патогенна та умовно-патогенна мiкрофлораАнотація
Бактеріальний вагіноз (БВ) у вагітних, як прояв вагінального дисбіозу, зустрічається з частотою від 15% до 35%. Висока поширеність БВ і пов’язані з цим ускладнення, такі як мимовільні аборти, передчасні пологи, передчасне відходження навколоплідних вод, внутрішньоутробне інфікування плода, а також післяпологові гнійно-септичні ускладнення роблять його важливою проблемою для громадського здоров’я.
Мета дослідження - вивчити стан вагінального біоценозу у вагітних з БВ , а так само з’ясувати причину неефективності лікування бактеріального вагінозу у деяких випадках.
Матеріали та методи дослідження. Обстежено 80 вагітних з БВ. Проведено бактеріоскопічне і мікробіологічне дослідження якісного та кількісного складу бактерій піхви методом ПЛР з детекцією результатів в режимі реального часу. Бактерії з біоплівки візуалізували за допомогою флуоресцентної гібридизації in situ, заснованої на 16/23 S рибосомальної ДНК (рДНК). За даними результатів дослідження були виділені вагітні з помірним і вираженим дисбіозом, які були розділені на I (n = 56) і II (n =24) клінічні групи відповідно. З метою елімінації патогенної мікрофлори і нормалізації стану слизової оболонки піхви проводили зрошення піхви з призначенням антисептичного засобу широкого спектра дії до складу якого входили октенідіна гідрохлорид і 2-феноксіетанол і комбінації бактерій, яка містила Lactobacillus reuteri RC-14(41 мг) і Lactobacillus rhamnosus GR-1 (10 мг) по 1 капсулі перорально 1 раз на день під час їжі протягом 14 днів.
Результати дослідження та їх обговорення. У I групі жінок з наявністю помірного дисбалансу вагінального вмісту - відзначено зниження концентрації лактобактерій нижче 107 КУО/г і склало в середньому 6,7 ± 0,3 lg КУО/г. Провідними облігатно-анаеробніми мікроорганізмами виявлено Gardnerella vaginalis (5,2 ± 0,11 lg КУО/г.), Eubacterium (5,6 ± 0,13 lg КОЕ/г), Atopobium vaginae (4,3 ± 0,16 lg КУО/г), Snethia spp. (4,6 ± 0,13 lg КУО/г), Меgasphera (4,3 ± 0,12 lg КУО/г), Peptostreptococcus - 4,5 ± 0,15 lg КУО/г), Mobiluncus spp. (4,4± 0,12 lg КУО/г). Найбільш часто при піхвовому дисбіозі у вагітних даної досліджуваної групи визначалась наявність таких збудників як Gardnerella vaginalis 37,5% (n = 21), Atopobium vaginae 25% (n =14) , Eubacterium 33,9 % (n =19), Snethia spp.30,3 % (n=17), Mobiluncus spp. 26,7% (n =14,8), а також Меgasphera 21,4 % (n=12). Вагінальна мікрофлора жінок II групи характеризується вираженим дисбалансом умовно - патогенних мікроорганізмів, які формували мікробні асоціації. У більшості жінок виявлені асоціації Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, і Snethia spp. у концентрації 7,3±0,15 lg КУО/г; 5,1±0,06 lg КУО/г;4.7±0,01 lg КУО/г відповідно. У 35 (43,7 %) жінок основної групи були виявлені біоплівки. У всіх пацієнток основним компонентом біоплівки були бактерії, що належать кластеру Gardnerella в концентрації 7,4 ± 0,03 lg КУО/г. Бактерії кластера Atopobium дали позитивні гібридизаційні сигнали більше ніж у половини пацієнток і склали 11- 60% бактерій біоплівок із середнім значенням - 6,5 ± 0,13 lg КУО/г. Крім цього в складі біоплівки в 94,3% (n=33) визначалася Snethia spp. в концентрації 5,3 ± 0,03 lg КУО/г.
Висновки. Виявлено, що наявність Gadnerella vaginalis не завжди супроводжується утворенням біоплівки з порушенням мікрофлори піхви. Слід зазначити, що при піхвовому дисбіозі відзначалася тенденція до збільшення кількості умовно-патогенних мікроорганізмів у середовищі до 10 × 6 КУО/г, що можливо є одним з ознак формування біоплівки. Відсутність ефекту від терапії у вагітних з бактеріальним вагінозом свідчить про персистування порушень вагінальної екосистеми і появі бактеріальної резистентності. Отже очевидна необхідність перегляду стандартів діагностики та лікування бактеріального вагінозу. Необхідні нові протимікробні засоби, що володіють здатністю вибірково, етіотропно впливати на вагінальні патогени біоплівки.
Посилання
Berezovskaya Y.S., Makarov I.O., Gomberg M.A., Borovkova Y.I. Biofilms in bacterial vaginosis. Akusherstvo. ginekologiya i reproduktsiya. 2013;2 : 34-36.(in Russian)
Dubossarskaya U.A., Lebedjuk V.V. Optimization of pregnancy management tactics for the prevention of pretermbirth. Zdorovye zhenshchiny. 2016; 2 : 2024. (in Russian)
Shalepo K. -V., Mikhaylenko T.G., Savicheva A.M. The role of bacterial biofilms in the formation of chronic pathological processes in the vagina and endometrium. Zhurnal akusherstva i zhenskikh bolezney.2016; (LXV)4.:С. 65-75.( in Russian)
Alves P., Sousa C., Cereija T. Using an in vitro biofilm model to assess the virulence potential of Bacterial Vaginosis or non-Bacterial Vaginosis Gardnerella vaginalis isolates. Sci Rep.2015Jun;5:11640.
Machado A, Cerca N. Influence of Biofilm Formation by Gardnerella vaginalis and Other Anaerobes on Bacterial Vaginosis. J Infect Dis. 2015Dec;212(12):1856-1861.
Machado D., Castro J., Palmeira-de-Oliveira А., Martinez-de-Oliveira J., Cerca N. Bacterial Vaginosis Biofilms: Challenges to Current Therapies and Emerging Solutions. Front Microbiol.2016 Jan;6:1528.
Machado D., Castro J., Cereija T., Almeida C., Cerca N. Diagnosis of bacterial vaginosis by a new multiplex peptide nucleic acid fluorescence in situ hybridization method. Peer J.2016Feb;3:780.
Mirmonsef P., Gilbert D., Zariffard M.R. The effects of commensal bacteria on innate immune responses in femele genital tract. Am. J. Reporod. Immunol.2011Mar ;65(3): 190-195.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2019 М. О. ЩЕРБИНА, І. Ю. ПЛАХОТНА, І. М. ЩЕРБИНА
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Наше видання використовує положення про авторські права CreativeCommons для журналів відкритого доступу.
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори зберігають за собою права на авторство своєї роботи і надають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International License, яка дозволяє іншим особам вільно поширювати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Автори, направляючи до редакції (видавця) матеріал для публікації, погоджуються з тим, що редакції (видавцю) передаються права на захист та використання даного матеріалу, в тому числі такі охоронювані об'єкти авторського права, як фотографії автора, малюнки, схеми, таблиці тощо, у тому числі на відтворення в пресі та в мережі Інтернет; на поширення; на переклад рукопису на будь-які мови; експорт та імпорт примірників видання зі статтею авторів з метою поширення, доведення до загального відома.
- Зазначені вище права автори передають редакції (видавцю) без обмеження терміну їх дії та на території всіх країн світу.
- Автори гарантують наявність у них виключних прав на використання переданої редакції (видавцю) матеріалу. Редакція (видавець) не несе відповідальності перед третіми особами за порушення даних авторами гарантій.
- Автори зберігають право укладати окремі угоди на неексклюзивне поширення роботи в тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному архіві установи або публікувати в складі монографії), з умовою збереження посилання на оригінальну публікацію в цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад в інститутському сховищі або на персональному сайті) рукописи опублікованої роботи, так як це сприяє продуктивної наукової дискусії і позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування статті.
- Права на статтю вважаються переданими авторами редакції (видавцю) з моменту публікації матеріалу друкованої або електронної версії видання. Перепублікація матеріалу, опублікованого у виданні, іншими фізичними та юридичними особами можливе лише з дозволу редакції (видавця), з обов'язковим зазначенням повного бібліографічного посилання.